Методологія викладання української мови в школі, Детальна інформація

Методологія викладання української мови в школі
Тип документу: Реферат
Сторінок: 1
Предмет: Мова, Лінгвістика
Автор: Холявко Олексій
Розмір: 9.2
Скачувань: 2768
Розроблені уроки по предмету „Методологія викладання української мови в школі”Тема: ОмонімиМета: Сформувати уявлення про омоніми. Виробити вміння відрізняти омоніми від багатозначних слів.Хід уроку:Перевірка домашнього завдання. Відновити вивчений матеріал у памяті учнів можна за допомогою запитань: Чим пряме значення відрізняється від переносного ? Пригадати, що називається лексичним значенням слова. У чому різниця між лексичним і граматичним значенням ? Мотивація пізнавальної діяльності.· На дошці записані словосполучення: захід сонця; прямувати на захід; шкільний захід.· Питання для бесіди:1. Що спільного у запропонованих словосполученнях ? (У кожному з них вжито слово захід, яке має однакове звучання і написання).2. Подумайте, яке лексичне значення має це слово у поданих словосполученнях. (У першому - спуск небесного світила за обрій, у другому - одна з чотирьох сторін світу, у третьому - назва подій у школі).3. Зробіть висновок: спільне чи різне лексичне значення має слово захід у трьох випадках. (Слова мають різне лексичне значення).· Прочитайте правило у підручнику на с. 193 і визначте, як називаються такі слова (омонімами).· Пригадайте, що називається багатозначними словами.· Спробуйте знайти різницю між омонімами і багатозначними словами.· На дошці записано вирази:Пухнастий хвіст. Коса до пояса.У хвіст поїзда. Коса сама косить. Учні усно досліджують, що слова у першому і другому стовпчику мають однакове звучання і написання. Лексичні значення слова хвіст різні, але мають певну спільність (кінець, задня частина чогось), а слово коса має різні лексичні значення (заплетене волосся, сільськогосподарське знаряддя). Роблять висновок про те, що слово хвіст - багатозначне, а слово коса - омонім. Закріплення нового матеріалу.· уявіть ситуацію, що коли учні разом із вчителем вивчали омоніми, Іванко дивився у вікно, мріяв. А коли почав виконувати завдання, в якому потрібно навпроти слів написати, чи багатозначним, чи омонімом є слово, розгубився і написав таке: застава - багатозначне (омонім)корінь - омонім (багатозначне)операція - омонім (багатозначнеорган - омонім (омонім)Перевірте, чи правильно виконав учень завдання, якщо потрібно, відредагуйте і обґрунтуйте правильну відповідь.Утворіть з поданими словами словосполучення.· Вибірковий диктант. Випишіть омоніми в перший стовпчик, а багатозначні слова - у другий.Сіяло сонце - сіяло дощем; листок газети - кленовий листок; коваль кує - зозуля кує; блідий місяць - шостий місяць; треба мати - старенька мати.· Прочитайте текст. Знайдіть у ньому омоніми.Стоїть клен обабіч дороги. Тяжко стояти, бо вже старий. Та все ж тримається гордо, адже настала осінь і він повинен прикрашати світ своїм чарівним листям. Але найбільше тішиться з того красень - листочок, який примостився на найвищій гілці. Як йому хороше: скрізь видно, можна помилуватися красою золотої осені.Зненацька налетів вітер, заскрипів старий клен і посипалося листя додолу. Полинув у останній танок і лист з верхівки. Стрепенувся він від несподіванки. А коли опинився внизу, завмер від страху:- Невже це кінець, я більше ніколи не побачу яскравої сонячної блакиті. Не хочу щоб мене вкрив сніг.Потім вирішив: - Напишу я про цю несправедливість матінці - природі листа.Допоможіть кленовому листочку.Стилі мовлення. Публіцистичний стиль Мета : повторити відомості про розмовно - побутовий, художній, науковий, офіційно-діловий стилі, ознайомити з особливостями публіцистичного стилю.Хід урокуІ.Перевірка домашнього завдання.1. Вкажіть орфограми в текстах вправ 31-34, згадайте відповідні правила написання частин мови та їхніх форм.2. Із текстів вправ випишіть по 3 приклади кожної частини мови.3. Зясуйте, в чому полягає різниця між самостійними та службовими словами.4. Складіть речення, в яких слова край, навколо, були б в одному самостійними, у другому - службовим словом. Обґрунтуйте свою думку.ІІ. Актуалізація опорних знань.1. Які є стилі української мови ?2. Чим визначається належність тексту до того чи іншого стилю ?3. Які засоби характерні для розмовно - побутового, художнього, наукового стилів ?4. Яка особливість текстів офіційно - ділового стилю ви опрацювали в попередніх класах ?5. Які є типи висловлювань ?ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.1. Зясуйте, до яких стилів належать тексти, наведені у вправі 31. Що допомогло вам зробити висновок ?2. Прочитайте тексти вправ 32 і 33. У якій ситуації та з якою метою вони створені ? Чим вони суттєво відрізняються від текстів вправи 31 ?Для підготовки відповіді скористайтеся таблицями на с.270 - 271 та 271 - 272 (Зверніть увагу на ознаки публіцистичного стилю. Які з них властиві аналізованим текстам ?)3. Зясуйте, до якого типу висловлювань належать обидва тексти.4. Прочитайте міркування на с.14.ІV. Усне переказування текстів на основі колективно складених планів.1. Орієнтовний план тексту „Земля - наш дім”.1. Необхідність відтворення екологічної катастрофи.2. Кожен може взяти участь у боротьбі за збереження Землі.3. Конкретні ділянки роботи, доступні всім.4. Упорядкуйте наш дім !2. Робота над тестом вправи 33.· Кому адресовано текст ?· Яка його тема і головна думка ?· Складіть план тексту (самостійно або колективно).3. Усне переказування за складеним планом.4. Обговорення прослуханих переказів. V.Домашнє завдання. У газеті знайти чітко побудований тест публіцистичного стилю і підготуватися до його переказування.Відмінювання дієприкметників. Вживання їх у мовленні.Мета: розглянути словозміну дієприкметників, удосконалити вміння використовувати в мовленні різні їх форми.Хід урокуІ. Перевірка домашнього завдання.1. Розкажіть про дієприкметник і його граматичні ознаки.2. Зачитайте і прокоментуйте речення з дієприкметниками - означеннями.3. Зачитайте і прокоментуйте речення з дієприкметниками - присудками.ІІ. Робота з текстом.1. Із наведеної довідки доберіть і наведіть у текст дієприкметники. Поставте їх у потрібну форму. Обґрунтуйте свій вибір. Зясуйте, чим зумовлена форма дієприкметника.... круг сонця виникав невідворотно. Жозеф Плато сидів у ... кімнаті зі щільно ... повіками. Але знову і знову перед ним виникало ... сонце, обпалювало ... очі.2. У кожній з використаних форм позначте закінчення. Зясуйте в якій частині мови є такі ж відмінкові закінчення.3. Провідміняйте складне словосполучення перший споруджений висотний будинок. У формах усіх слів виділіть закінчення. Порівняйте закінчення перших трьох слів. Зробіть висновок про відмінювання дієприкметників.ІІІ. Робота з підручником.1. Прочитайте матеріал § 5 (с.21-22)2. Слова із вправи 43 запишіть у дві колонки - прикметники і дієприкметники.3. Виконайте вправу 53. Утворені дієприкметники введіть у речення.4. Виконайте вправу 54. Усно вкажіть спочатку прикметники, потім дієприкметники разом із пояснювальними словами.ІV. Домашнє завдання.1. Опрацювати § 5.2. Виконати вправу 57. Підготуватися до аналізу вжитих дієприкметників.
The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes