Кибальчич Микола Іванович, Детальна інформація

Кибальчич Микола Іванович
Тип документу: Реферат
Сторінок: 2
Предмет: Особистості
Автор: фелікс
Розмір: 33.2
Скачувань: 1693
Кибальчич Микола Іванович

(1853-1881 рр.)

У спогадах народовольців - навіть якщо спогади займають два - три томи- Кибальчичу присвячено зовсім небагато рядків. Напевно, його партійний псевдонім - "Технік" - багато в чому пояснює цю удавану чудність. Микола Іванович завжди був у центрі підготовки терористичних актів і одночасно - у тіні.1853, 31 жовтня - у Малороссії, у місті Коропе (нині - Чернігівська область на Україні) у родині священика народився Миколо Іванович Кибальчич.

1871 - надходження в Петербурзький інститут інженерів шляхів сполучення.

1872 -Кибальчич переводиться в Медико - хірургічну академію.

1875 - Микола Кибальчич веде пропаганду серед селян. Арешт і пробування у в'язницях Києва і Петербурга протягом 2 років і 7 місяців. Обвинувачення - збереження забороненої літератури. Лише в зв'язку з недостачею доказів його випускають.

1878 - Кибальчич приймає пропозицію Олександра Михайлова і Квятковського вступити в кружок за назвою " чи воля чи смерть", що входила в групу "Земля і Воля" (згодом частина її утворить партію "Народна Воля").

З тих пір Кибальчич цілком присвячує себе винаходу вибухових речовин і пристроїв. Він займається проблемою виготовлення динаміту домашнім способом, тобто , стає "політиком".

До дня арешту Кибальчич живе на конспіративних квартирах, живе під постійною чи погрозою вибухнути під час дослідів, чи бути арештованим "на місці злочину".

У цих умовах до 1879 року йому і його помічникам вдається виготовити кілька пудів динаміту.

Одеса. Підготовка до вибуху царського потягу. Серед головних облич, що готують замах Кибальчич. Він не буде закладати міну під залізничну чи полотнину подавати сигнал до вибуху. Його справа - винахід кращих запалів, доставка вибухівки в Одесу, розрахунки наслідків вибуху. Ця підготовча робота віднімає в Миколи Івановича стільки сил, що він, по спогадах товаришів, при переїзді з Одеси в Олександрівськ засинає в залі першого класу Харківського вокзалу.

Введено воєнний стан, у зв'язку з поверненням імператора з Ялти в столицю вокзал кишить штиками, а Кибальчич спить на вокзальному дивані, тому що перед цим він протягом чотирьох діб не стуляв ока.

Петербург. Підготовка Степаном Халтуріним вибуху царської їдальні в Зимовому палаці. Кибальчич не зустрічається зі Степаном Миколайовичем, не розробляє планів вибуху. Він у ці дні взагалі майже не виходить на вулицю, готуючи в домашніх умовах кустарними способами ті кілограми вибухівки, що передавали Халтурину Квятковский і Желябов.

Петербург. Підкоп на Малій Садовій. Товариші Кибальчича готуються до останньої сутички з Олександром ІІ. Він знову робить динаміт. Одночасно Кибальчич встигає бути легальним літератором Самойловым, публіцистом Дорошенко, вже в нелегальних виданнях, хазяїном таємної друкарні Агаческуловым. Кибальчичу належить програмна стаття за назвою "Політична революція й економічне питання", надрукована в N 5 газети "Народної волі" у лютому 1881 року.

Кибальчич вважає ідеалом вільну праця на благоБатьківщині. Він говорить згодом на суді:

"Ту винахідливість, що я виявив стосовно метальних снарядів, я, звичайно, вжив би на вивчення кустарного виробництва, на поліпшення способу обробки землі, на поліпшення сільськогосподарських знарядь і т.д. ".

Але так вже склалися російські обставини і доля Кибальчича, що замість усього цього він повинний був займатися динамітом, гримучим холодцем і метальними снарядами.

Пустир за Невою, напроти Смольного інституту. Тут напередодні 1 березня Кибальчич навчає метальщиків звертанню з новим, розробленим ним снарядом. Заодне цей снаряд і випробував, оскільки цілком його властивостей не представляв і сам як винахідник. Єдине, що може сказати Кибальчич перед іспитами, що випливає:

"Апарат цей повинен вибухати від удару і навіть від сильного струсу..."

Тимофій Михайлов за знаком "Техніка" сильно кидає бляшанку, розлітаються осколки, летять грудки землі. Кибальчич першим встигає до місця вибуху. Воронка розірвала білий сніг, по її краях - плями кіптяви, по снігу навколо начебто пройшлися мітлою...

Іспити закінчилися. Кибальчич іде, обмежившись припущенням, що при вибусі, судячи зі зразка, усе живе повинно бути знищене в радіусі 15 - 18 сажнів. Після 15 годин безупинної роботи готові чотири снаряди до акта 1 березня 1881 року.

1881р.

1 березня - на Єкатерининському каналі в Петербурзі вибухом бомби, кинутої метальщиком Ігнатієм Гриневицьким, смертельно поранений імператор Олександр ІІ. Через вісім година вмирає поранений осколками цієї ж бомби Гриневицкий, ще через годину - імператор Олександр ІІ. Кинувши першу бомбу (вона підірвала карету, але імператор не постраждав) Миколо Рисаків схоплений охороною. Почалися повальні арешти членів партії "Народна Воля".

10 березня - арештована Софія Перовська. Андрій Желябов був арештований раніше, наприкінці лютого.

17 березня - Микола Кибальчич арештований при виході з бібліотеки - читальні генерала Комарова. Разом зі своїми товаришами він з'являється перед судом.

Процес у справі "первомартовцев" був особливим. Охорони в зал суда було зігнано набагато більше, ніж присутніх і незмірно більше, ніж підсудних. Останніх, крім загальної охорони, супроводжують по два жандарми із шаблями наголо. Як помітив один із присутніх, "тільки артилерії в залі не було!.."

Голова суду - сенатор Е. Я. Фукс. Прокурор - H. B. Мурах - друг дитинства однієї з обвинувачуваних - Софії Перовській. У ті далекі роки його батько служив губернатором, а генерал Перовський - віце-губернатором у Пскову. Один раз Василь, Марія і Софія Перовскі врятували життя майбутньому прокурору, що ледве не потонув під час купання в річці.

\x00D0

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes