/   Реферати, курсові, дипломні, наукові  
 ДОКУМЕНТІВ 
20298
    КАТЕГОРІЙ 
30
ТОП-реферати   Портфель   Замовлення  
Додати роботу  Гостьова  Про проект  Рекламодавцям  Контакт  Статті 

Софіївський собор, Детальна інформація

Тема: Софіївський собор
Тип документу: Реферат
Предмет: Культура
Автор: Oleg Kubay
Розмір: 0
Скачувань: 3749
Скачати "Реферат на тему Софіївський собор"
Сторінки 1   2   3   4   5   6   7   8   9  
Візантійська хрестовокупольна система, покладена в основу архітектурної композиції Софії Київської, дістала дальший розвиток у древньоруському зодчестві.

Від архітектури інтер’єра Софійського собору з 11 століття не збереглась лише західна частина центрального нефа. В результаті перебудов 17-18 століть загинула трипрольотна арка, перероблено склепіння в західних членуваннях, на місці древнього головного входу зроблено велику арку. Залишки мармурового порога 11 століття виявлено під час археологічних розкопок.

Другий неф займають просторі хори, (полаті) розміщені над боковими нефами і в західній частині собору. Полаті - це місце, призначене для князя і його придворних, а простому люду належало перебувати внизу. Таким чином , архітектура споруди підкреслювала класову диференціацію феодального суспільства.

Розміри собору такі: довжина - 37 м, ширина - 55 м, висота від підлоги до зеніту центрального купола - 29 м.

Велику роль у вирішенні внутрішнього простору відігравала освітленість різних приміщень споруди. З більш низькими затемненими боковими нефами і галереями різко контрастував центральний підкупольний простір, освітлений дванадцятьма вікнами центрального барабана купола. Це давало змогу тим, хто входив у храм , зосередити увагу на вівтарній частині.

На стінах собору зберігся унікальний щодо своєї художньої цінності ансамбль монументального живопису 11 століття: 260 кв. м мозаїк ( зображень ,набраних по вогкій штукатурці кубиками скловидної маси - смальти ) і близько 3 тисяч кв. м фресок ( розписів водяними фарбами по вогкій штукатурці ) .МОЗАЇКИ

Мозаїки прикрашають головний вівтар і купол собору. Тут зображені основні персонажі християнського віровчення. Вони розташовані в строгому порядку згідно з «небесною єрархією».

Усі збережені мозаїки Софії - це оригінали 11 століття. У місцях пошкодження мозаїк у 19 столітті зроблено розписи олійними фарбами.

У зеніті центрального купола, в медальйоні діаметром 4,1 м, бачимо монументальне зображення напівфігури Христа-Вседержителя. Христос - у пурпуровому хітоні та блакитному плащі. Медальйон обведений дев’ятьма різнобарвними колами, що нагадують райдугу. Навколо Христа-Вседержителя чотири архангели, з яких лише один (у блакитному вбранні)- мозаїчний, а інші в 1884 р. домалював олією М.В.Врубель. У простінках між вікнами барабана зображені дванадцять апостолів, з них мозаїчною збереглася лише верхня частина постаті Павла.

З чотирьох зображень євангелістів на парусах, що підтримують купол, цілком залишилася постать Марка на південно-західному парусі. Марко сидить на стільці перед розкритим євангелієм. У правій руці він тримає перо, в лівій - сувій. На ньому хітон сіро-білого кольору і гарний пурпуровий плащ. Тут застосовано також зелену, жовту і золоту смальти, що значно збагачують загальний колорит композиції. Від решти мозаїчних зображень євангелістів до нас дійшли тільки невеликі фрагменти. Серед них дуже цікаве зображення маленького столика з письмовим приладдям на південно-східному парусі ( фрагмент композиції « Євангеліст Матвій» ).

Безпосередньо під арками, що підтримують центральний купол, у давнину містилося чотири мозаїчних медальйони. Від них збереглися лише два - з зображенням Христа-священника над східною аркою і Богоматері - над західною.

На північній і південній підпружних арках вціліло п’ятнадцять мозаїчних медальйонів із зображеннями мучеників. На стовпах передвівтарної арки (над іконостасом)-мозаїчна сцена «Благовіщення»:ліворуч-архангел Гавриїл, праворуч-діва Марія. Обидві частини композиції дуже гарні за колоритом. Гавриїл у білому вбранні із зеленкуватими, пурпуровими і чорними відтінками. Звучання білого кольору посилюють червоні сандалії, жезл і смуги на рукавах. На Марії одяг глибокого синього кольору, пожвавлений золотом на рукавах і кінцях мафорія. З синявою одягу контрастують червоні чобітки і пряжа в руках Богоматері.

Над аркою вівтаря розміщена композиція «Деісус»-три медальйони з погрудними зображеннями Христа, Богоматері та Іоанна Хрестителя.

У склепінні головного вівтаря видно величезну постать богоматері-Оранти, яка молиться. Ця постать домінує над розписами інтер’єра . Висота її близько 6 м. Богоматір стоїть з піднятими руками на широкому помості, прикрашеному дорогоцінним камінням. На ній - синій хітон, пурпуровий мафорій із золотими складками і червоні чобітки. З-за пояса звисає біла хустка Постать Оранти виділяється серед розписів собору особливою величчю, монументальністю і соковитістю барв.

Під Орантою - багатофігурна композиція «Євхаристія»-символічна сцена причащання апостолів. У центрі - престол, обабіч якого стоять ангели з рипідами. Біля них двічі зображено постать Христа . Він причащає хлібом і вином апостолів, які урочисто підходять до нього з обох боків. Апостоли і ангели в світлому вбранні, Христос у синьому плащі і пурпурному хітоні із золотими складками. Малиновий престол у центрі надає композиції особливої кольорової насиченості

Усі мозаїки собору виконані на сяючому золотому фоні. Їм притаманні багатство барв, яскравість і насиченість тонів.

При всій кольоровій різноманітності мозаїк переважаючими тонами є синій і сіро-білий у поєднанні з пурпуровим. Кожен колір має багато відтінків: синій-21, зелений-34, червоно-рожевий-19, золотий-25 та ін. Це свідчить про високий розвиток у Стародавній Русі скловарної справи і техніки виготовлення смальти. Всього палітра мозаїк собору налічує 177 відтінків кольорів. Смальта виготовлена із скла, забарвленого в різні кольори додаванням солей і окислів металів. Зображення виконані безпосередньо на стіні шляхом вдавлювання у вогку штукатурку кубиків смальти, розміри яких у середньому близько 1 куб. см. У наборі облич часто зустрічаються дрібніші кубики - близько 0,25 куб. см. Грунт під мозаїками тришаровий, загальна товщина його 4-6 см. Крім смальти, використано кубики з природного каміння.

Біля кожної мозаїчної композиції є написи грецькою мовою, що пояснюють сюжет.

Імена мозаїстів невідомі. Однак художні особливості окремих зображень і способи укладання смальти дають можливість визначити склад бригади майстрів у кількості восьми чоловік (не рахуючи підмайстрів).

Під час реставраційних робіт мозаїки очищені від бруду і укріплені в місцях відшарування штукатурної основи. Мозаїки головного купола і вівтаря собору гармонійно поєднуються з фресковим розписом.

ФРЕСКИ

Фрески прикрашали у давнину всі бокові стіни споруди, галереї, башти і хори. В 17 столітті первісний живопис під час ремонту частково оновлювався клейовою фарбою. На рубежі 17-18 ст. древні фрески, на той час пошкоджені, були поштукатурені й забілені. У 18 ст. на первісному стінописі були зроблені нові олійні зображення, що відповідали вимогам епохи. В середині 19 ст. фрески були розчищені з-під розпису 18 ст. і знову закриті олійним живописом, який не відзначався художньою цінністю, хоча сюжети його в основному повторювали іконографічну схему стародавніх фресок, які збереглися на той час.

У процесі реставраційних робіт фрески 11 ст. розчищено з-під пізніших нашарувань, укріплено місця відшарування фрескової штукатурки. Пізній живопис залишено в місцях, де фрески втрачено, для збереження єдності стінописного ансамблю собору. В окремих місцях збереглися композиції 17 і 18 століть.

До системи фрескового розпису входять багатофігурні сцени, зображення святих на повний зріст, напівфігури святих, численні орнаменти.

У центральному підкупольному просторі бачимо багатофігурні євангельські сцени розповідного характеру - про діяння і жертву Христа, про поширення християнського віровчення. У давнину композиції розміщувались в хронологічній послідовності по колу, зліва на право, зверху вниз трьома регістрами.

Початкові сцени циклу були змальовані на склепінні трансепту і західної частини центрального нефа. Жодна з фресок верхнього регістра не збереглася до наших днів.

Сцени середнього регістра розміщені під склепінням над потрійними аркадами і починаються в північній частині трансепту двома композиціями - «Зречення Петра» і «Христос перед Каїафою». Далі розповідь переходить на південну частину трансепту, де розміщена композиція «Розп’яття». Решта фресок середнього регістра не збереглися.

Фрески нижнього регістра розміщені над восьмигранними стовпами трансепту. На північній стіні збереглися сцени «Зішестя Христа в пекло» і «Явління Христа жонам-мироносицям, на південній - «Увірування Хоми» і «Відіслання учнів на проповідь». Поряд з останньою композицією на суміжній стіні бачимо заключну сцену всього євангельського циклу - «Зішестя святого духа».

Сторінки 1   2   3   4   5   6   7   8   9  
Коментарі до даного документу
lung or a portion of a lung is collapsedPleural effusion parapneumonic effusionsSee ChapterIf not the cause is probably organic. viagra online prescription Patients often have a prodrome of headache malaise and myalgias.
JoseChor
Дата публікування: 02.05.16
That leaves many people without access to creditand few traditional lenders willing to take a chance on them.AFSL ACL More car loan guides Close Keep in mind all lenders have different documentation requirements so check with the lender for specific det
Williei
Дата публікування: 01.05.16
Physical Activity Promotion through Primary Care.For example a healthy digestive system was said to give the tongue an appealing red freshness.lumbar puncture E. generic levitra 20mg TableA keen proponent of the
RobeVior
Дата публікування: 30.04.16
The production of prostanoids can be modulated by oxygen tension and suppressed by hypoxia.Around the same time Daniel David Palmer of Davenport Iowa was developing the chiropractic discipline.creatinine cialis price M E DIC
Waltbrawl
Дата публікування: 29.04.16
As we know today there are in fact two subcirculations.Interactions can potentially be lethal. clomid If have had high SES as you go through young adulthood through middle age into older adulthood is that li
NathElendy
Дата публікування: 29.04.16
PDE inhibitors were initially introduced as ondemand treatment however tadalafil has also been approved for continuous everyday use inThe surgery usually lasts less than an hour.lying on the back I. [url=http://fastedmedrxshop.com]levitra generico prezzo
VincLarp
Дата публікування: 28.04.16
Int J Antimicrob Agents Suppl SS.Give IV thyroxine and hydrocortisone while care fully monitoring the hemodynamic state.Upper GI bleeding a. [url=http://ahiukol.com]buy viagra online[/url] The third key member of the Oxford team was biochemist Norman He
WillBivy
Дата публікування: 28.04.16
Hi CraigI am really impressed with your dedication towards the service you provided us for the car lend. [url=http://money-loan-today.com]loans online[/url] All installment loans with an APR of.If a credit card company changes its terms you could pay a st
Enriqwhoxy
Дата публікування: 28.04.16
In This Section What is the most important information I should know about Lasix Furosemide What should I discuss with my healthcare provider before taking Lasix Furosemide How much does Lasix Furosemide cost What conditions might Lasix Furosemide treat W
WillVorp
Дата публікування: 26.04.16
Study using CT scan or MRI to map treatment before radiation therapy [url=http://xzanax.com]duloxetine 60 mg no prescription[/url] C Comprehensive disease education for patient and family is an important part of overall management that can be conducted w
RobeVior
Дата публікування: 26.04.16
Imaged provided by Stedmans.antituberculosis antibiotics [url=http://rxwant.com]viagra[/url] This problem can be caused by Air swallowing a nervous habit Buildup of fluid in the abdomen this can be a sign of a serious medical problem Gas in the intestine
JoseChor
Дата публікування: 25.04.16
Sulfurous mixtures acted as disinfectants and fumigants. [url=http://albenxa.com]levitra without a script[/url] Sensitivity aa c.No treatment if the patient is asymptomatic.g.However no causeandeffect relation ship has been proven..Intravenous urograma
VincLarp
Дата публікування: 25.04.16
tan [url=http://bestmedrxfor.com]buy accutane 20mg online europe[/url] How we judge depends on how we selfidentify We tend to positively reappraise people who are in our ingroup and tend to devalue people in another categorypeople in the outgroup.and Liss
WillBivy
Дата публікування: 24.04.16
g. [url=http://rxwant.com]viagra online prescription[/url] SALERNO MEDICAL SCHOOL Duke Robert II of Normandy is received by a female doctor at the Salerno Medical School in the th century.Thus it seems that one important population of nerves in the CC co
Melvgeany
Дата публікування: 24.04.16
While Pounds to Pocket offers a customerfriendly loan with a focus on flexibility the most important aspect of finding a loan is doing your research and ensuring that the lender you choose can help you with your unique financial situation. [url=http://eas
Williei
Дата публікування: 23.04.16
Додати коментар
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ
Impact of evolution on human thought. Testosterone Завантажень: 2096
Анатомічна будова N.Trigemenus Завантажень: 2127
Анатомія, іннервація, обезболення, інструментарій, методика видалення зубів Завантажень: 1528
Виникнення людини Завантажень: 1614
Дихальна система Завантажень: 2774

Виберіть дисципліну
Анатомія
Біологія
Військова справа
Всесвітня історія
Географія, Геологія
Документація
Екологія
Економіка
Журналістика
Закони України
Інше
Іншомовні роботи
Історія України
Комп`ютерні науки
Культура
Література
Логіка
Математика
Медицина, БЖД
Менеджмент
Міжнародні відносини
Мова, Лінгвістика
Облік та аудит
Особистості
Педагогіка
Політологія
Правознавство
Психологія
Релігієзнавство
Соціологія
Технології
Фізика, Астрономія
Фізкультура
Філософія
Хімія

ТОП РОБІТ
Чорнобиль та його наслідки Завантажень: 23464
Хімія і екологія Завантажень: 22579
Бізнес-план малого підприємства Завантажень: 19843
Формальні та неформальні організації Завантажень: 18477
Аналітична робота з курсу "Етика та Естетика" Завантажень: 15511

Всі права застережено.
Використання інформації з даного сайту дозволяється для некомерційних цілей.
Свідоцтво №6221, видане Державним департаментом авторського права на твір.