Комп'ютерні віруси та засоби боротьби з ними, Детальна інформація

Комп'ютерні віруси та засоби боротьби з ними
Тип документу: Реферат
Сторінок: 9
Предмет: Комп`ютерні науки
Автор: Олексій
Розмір: 35.8
Скачувань: 1352
Рис. 3. Схема дії вірусу DIR

Сучасні віруси застосовують найрізноманітніші засоби, з метою утруднити роботу по їх виявленню, розшифруванню та знешкодженню.

В поліморфні віруси (Self-Encrypting Polymorphic Viruses) встроюються так звані поліморфні генератори вірусних шифрувальників та розшифрувальників (MtE SYMBOL 151 \f "Arial Cyr" MuTation Engine SYMBOL 151 \f "Arial Cyr" механізми утворення поліморфних копій), які змінюють їх коди з часом.

Значна частина сучасних вірусів використовує так звану Stelh-технологію (за аналогією із назвою відомого літака). Ці віруси-невидимки самоліквідуються при спробі дослідження їх за допомогою відповідних засобів (відлагоджувачі та трасувальники), видають інформацію, начебто уражений комп'ютер не має інфекції і т.п. Так, вже один із перших вірусів BRAIN при спробі проглядання зараженого Boot-сектора виводив не своє тіло, що знаходилось там, а справжній не інфікований запис. Вірус DARK AVENGER "підправляв" дію команди DIR операційної системи так, щоб довжина зараженого ним файлу виводилась без урахування довжини вірусу, тобто справлялось враження, що файл не інфікований.

Віруси-супутники (Companion Viruses) замість зараження існуючого EXE-файлу, утворюють новий файл, який має теж саме ім'я, але інше розширення (COM). Сам вірус буде знаходитись у знов утвореному файлі. Напpиклад, для файлу EDIT.EXE буде утворений файл EDIT.COM і сам вірус буде знаходитись в останньому файлі. Пpи спробі запуску EXE-пpогpами з командного рядка, замість потрібної програми буде запущена знов утворена, з вірусом. Після її відпрацювання буде запущена потрібна програма (EXE).

На ранніх етапах розвитку віруси заражали лише виконувані файли типу COM та EXE. Зараз спектр файлів, що можуть зазнавати атаки з боку вірусів значно розширився. Відмітимо, що існують віруси, які можуть заражати файли в архівах (типу ARJ, ZIP тощо), файли-документи (типу DOC), що утворені відомим текстовим процесором WinWord (6 версія та вище) фірми MicroSoft.

Деякі віруси залишаються у пам'яті ПК після теплого перезавантаження (Ctrl+Alt+Del). Більше того, при спробі завантажити чисту операційну систему з пристрою A: після холодного запуску, тобто після натискання кнопки Reset або вимкнення/увімкнення комп'ютера, ви можете несподівано виявити, що у його пам'яті вже знаходиться вірус. Саме такі можливості мають віруси EXEBUG та MAMMOTH, які відключають у CMOS'і наявність дисководу A:, що призводить до завантаження зараженої системи з диску C:. При цьому вірус імітує, начебто завантаження відбувається саме з гнучкого диска. Якщо ж на зараженій машині ви звернетесь до дисководу A:, то він буде тимчасово включений. У порівнянні з такими монстрами змінювання системного часу в CMOS'і деякими вірусами виглядає як безневинна забава!

І останній приклад "швидкого реагування" вірусів на нові досягнення комп'ютерної техніки. Тільки-но з'явився так званий Flash-BIOS, як вірус VLAD став записувати свій код до нього.

Як проявляють себе комп'ютерні віруси?

На теперішній час існує близько 6000 вірусів та їх варіацій, які у медичній та комп'ютерній вірусології звуться штамами. Підраховано, що кожного дня зараз з'являється у середньому 5 SYMBOL 150 \f "Arial Cyr" 7 нових вірусів. Зауважимо також, що приблизно з 1990р. сумнівна пальма першості у написанні та розповсюдженні вірусів перейшла до горе-програмістів колишнього СРСР, а в наш час до країн, що утворилися на його території.

Слід ще раз підкреслити, що всі без виключення віруси є шкідливим продуктом. В першу чергу це пов'язано з тим, що вони працюють таємно, несанкціоновано, незалежно від вашої волі. По-друге, всі вони займають якесь місце, зменшуючи доступний вам дисковий простір. По-третє, і це, мабуть, найголовніше, більшість з них або псує інформацію, або утруднює роботу з комп'ютером. Розглянемо загальні приклади проявлення вірусів.

Деякі з вірусів поводять себе як "ілюзіоністи", видаючи на екран різноманітні повідомлення, графічні зображення тощо, інколи програють якісь мелодії. Під час таких дій нормальна робота комп'ютера звичайно призупиняється, блокується. Спектр повідомлень, що видають віруси, змінюється від, так би мовити, "нормальних", системних типу "Out of stack", "Insufficient memory", "Bad command or file name", до гаслів типу "Долой Кузьмичей" та нецензурної лайки. Серед графічних зображень SYMBOL 151 \f "Arial Cyr" це прапори, зокрема, Білорусі, Росії, Польщі, України, США, рисунки паровоза, вертольота, мухи, черепа, крокуючої людини тощо. Деякі віруси викликають відеоефекти типу перевертання зображення на екрані, мерехтіння картинки і т.п.

Значна кількість вірусів знищує окремі файли, форматує диски або пошкоджує системні області диска таким чином, що після цього не можна дістатися до інформації, яка записана на ньому. Деякі віруси спотворюють інформацію, що записана у файлах баз даних. Наприклад, вірус EMMIE змінює цифри при виведенні їх на екран або принтер. Зрозуміло, що коли ведеться реальна, серйозна база даних, це може призвести до жахливих наслідків. До речі, в одній з голландських лікарень, на щастя своєчасно, було виявлено подібного вандала. Вірус VORONEZH при друкуванні на принтер змінює деякі слова на нецензурні. Цей перелік можна продовжувати ще досить довго. Звідки тільки воно береться?

Особливо можна виділити віруси, основна задача яких SYMBOL 151 \f "Arial Cyr" боротьба з відомими антивірусними програмами. Зокрема ці віруси видаляють файли, які створюють антивіруси-ревізори (див. далі) і в яких міститься життєво важлива інформація про системні області та файлову структуру вашого ПК. До таких вірусів відносяться GOLDBUG, PORUCHIK (до речі останній ще видає повідомлення "Поручик Лозинский раздайте Aidstest SYMBOL 251 \f "Arial Cyr" ") та інші.

В усякому випадку, коли з вашим комп'ютером діється щось вам незрозуміле, перевірте його на зараженість вірусами!

Збитки, що завдають комп'ютерні віруси

Один з найвідоміших антивірусних дослідних центрів SARC фірми Symantec Corporation (США) наводить дані, що збитки від комп'ютерних вірусів у всьому світі становлять принаймні 2 млрд доларів і ця цифра невпинно зростає. Така висока ціна складається із витрат на лікування комп'ютерів, засобів по запобіганню від вірусної інфекції та дій по відновленню зіпсованої або втраченої інформації.

Розрахунки, проведені фахівцями з комп'ютерної безпеки, свідчать, що середні витрати на лікування одного персонального комп'ютера від вірусів становили у 1993 р. $177 та зросли до $254 у 1994 р.

У журналі "Virus Bulletin" (жовтень 1993 р.) докладно проаналізований випадок, що стався у комп'ютерній мережі одного з підрозділів фірми Rockwell International (США). Наприкінці квітня 1993 р. тут було виявлено вірус "HI", який попав у мережу через дискету ділового партнера з Європи. Мережа підрозділу мала 9 серверів та 630 персональних комп'ютерів. Загальні втрати підрозділу на знешкодження вірусу становили $44,000. Вся кампанія по боротьбі з ним продовжувалась на протязі цілого місяця.

Декілька "класичних" прикладів комп'ютерних вірусів

Як ми вже казали, комп'ютерні віруси підрозділяються на два основних класи: файлові та бутові. Розглянемо деякі з них більш докладно.

Файлові віруси

Вірус VIENNA (Відень)

Інші назви вірусу: 648, Restart (перезавантаження), Time Bomb (часова бомба) та ін.

Один із перших найбільш примітивних вірусів. Знайдений спочатку у Відні, потім заполонив увесь світ. При завантаженні у пам'ять комп'ютера проглядає всі COM-програми у поточному каталозі та у доступних через PATH (шляхи пошуку, що звичайно встановлені в AUTOEXEC.BAT). Первісний варіант цього вірусу збільшував довжину жертви на 648 байт. Першу знайдену ще не заражену програму або заражає, або, з ймовірністю 1/8 (в залежності від системного часу), псує таким чином, що вона при запуску призводить до перезавантаження системи. В останньому випадку в початок жертви записується код EAF0FF00F0, який на машинній мові означає теплий рестарт (еквівалентне до дії клавіш Ctrl+Alt+Del). Якщо зіпсована таким чином програма викликається з AUTOEXEC.BAT, процедура початкового завантаження операційної системи зациклюється. Як ознаку зараження, вірус ставить у часі створення жертви неіснуюче число секунд (62). Надалі з'явилось багато різновидів вірусу VIENNA (більше 20), що відрізняються від нього довжинами та шкідливими діями.

Вірус CASCADE (Каскад, водоспад)

Інші назви вірусу: LetterFall (буквопад), Letter та ін.

Існує два варіанти вірусу за довжиною (1701 або 1704 байт). Заражає тільки COM-програми, резидентний. Спричиняє обсипання символів на екрані, що супроводжується характерним шелестінням. При цьому блокується можливість роботи з клавіатурою. Зберігає працездатність тільки на машинах типу PC XT/AT.

Вірус BLACK FRIDAY (Чорна п'ятниця)

Інші назви вірусу: Israeli Virus (ізраїльський вірус), Ierusalem (Єрусалим), Black Hole (чорна дірка) та ін.

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes