/  
 ДОКУМЕНТІВ 
20298
    КАТЕГОРІЙ 
30
Про проект  Рекламодавцям  Зворотній зв`язок  Контакт 

Вплив нейролінгвістичного програмування на безпеку життєдіяльності людини, Детальна інформація

Тема: Вплив нейролінгвістичного програмування на безпеку життєдіяльності людини
Тип документу: Реферат
Предмет: Комп`ютерні науки
Автор: фелікс
Розмір: 0
Скачувань: 2450
Скачати "Реферат на тему Вплив нейролінгвістичного програмування на безпеку життєдіяльності людини"
Сторінки 1   2   3   4   5  
УПРАВЛІННЯ ЕМОЦІЯМИ З ДОПОМОГОЮ НЛП

Всупереч розповсюдженому переконанню, НЛП - не терапія, хоча терапевти, що користуються їм, одержують вражаючі результати. Це не програма навчання мистецтву торгівлі, хоча торговці, що користуються їм, теж одержують вражаючі результати. Цей не засіб саморозвитку, хоча ті, хто користується їм для саморозвитку, знову ж таки одержують вражаючі результати. І вже ніколи і нізащо це не предмет для самостійного або заочного вивчення. Воно занадто добре працює, щоб бути безпечним в невмілих руках, так що краще навчатися під керівництвом досвідчених і кваліфікованих тренерів. Ви б стали навчатися плаванню з аквалангом у сусіда, що раз в тиждень пірнає в басейні? В цій статті мова піде про деякі припущення, які існують в нашій культурі, і про те, як, користуючись НЛП інформацією ,що надається, навчитися самостійно змінювати їх.

НЛП вивчає те, як ми конструюємо свої думки, як ми знаємо те, що знаємо, і як ми створюємо свої переймання. Звичайно ж, наші суб'єктивні переймання відрізняються від інших. Так само і суб'єктивні переймання будь-якої іншої людини відрізняються від суб'єктивних переймань інших. Однак всі наші думки, емоції, спомини і мрії складаються з картинок, звуків і відчуттів. Різниця в наших відчуттях відбувається із-за того, що ми можемо розмістити ці звуки, картинки і відчуття міріадами різних засобів, а також від того, що саме привертає нашу увагу.

Багато хто на Заході вважає, що їм легко побачити їхні уявні картинки, або ж їх досить легко цьому навчити. Уявні картинки створюють все; вся різниця в тому, що деякі люди ще не навчилися їх помічати. Подумайте трохи про свої власні уявні картинки того, що вам подобається. Вони кольорові або чорно-білі, непорушні або такі, що рухаються, близько або далеко, більші або менші, витягнуті вертикально, горизонтально, або панорамно, які частини в центрі? Ви бачите сцени так, як бачили їх тоді, або бачите себе в них, як на відеозаписі?

Всі це - приклади того, як ми можемо робити одні і ті ж речі інакше, ніж інші. Ви можете змінити значення відчуття, змінюючи одну з цих характеристик. Якщо ви вибрали щось, що вам подобається, з'ясуйте, що трапиться, якщо присунути картинку ближче або збільшити її. Ви можете рухати уявні картинки, просто подумавши про це. Якщо вам сподобався результат, залиште так, якщо ні - поверніть все на місце і з'ясуйте, що трапиться, якщо зробити колір більш насиченим. Міняйте по одній характеристиці за раз і вертайтесь до вхідного варіанту перед наступною зміною. Звичайно, якщо знайдеться один або більш варіантів, що вам сподобаються більше, ніж вхідний, залиште їх. Будьте обережні, запам"ятайте, що робили зміни картинки, і якщо зробили що-нибудь, результат чого вам не сподобався, негайно поверніться до попереднього стану. Простежте за тим, щоб в кінці- кінців відчуття залишилося б як мінімум настільки ж приємним, як на початку.

Для більшості західних людей картинки - якраз те, що легше всього помітити і змінити, тому ми з них і почали. Ви можете навчитися так же легко робити це зі звуками і почуттями, пересуваючи звуки в інше місце, змінюючи швидкість, висоту, гучність, як якщо б у вас був гарний мікшер. Ви можете посилювати або послаблювати відчуття, міняти їхн текстуру, роздувати або заспокоювати їх, уповільнювати або прискорювати темп або швидкість, пересувати їх, робити їх більше або менше, або взагалі прибирати.

Ви могли помітити, що якщо змінюєте деякий параметр картинки, звуки і почуття теж змінюються, або якщо ви змінюєте певний параметр звука, картинка і почуття змінюються в відповідності з ним. Знайти ваші особливі відмінності - значить знайти швидкий засіб впливати на ту систему (зір, слух або відчуття), яку вам найважче змінити. Наприклад, якщо ваша картинка вам подобалась, а після збільшення стала подобатись більше, ви змінили відчуття зміною картинки. Якщо картинка була розпливчастою з викривленим звуком і негативним відчуттям, може бути, що вона сфокусується, якщо зробити звук чистим, або відчуття стане гладким, якщо змінити звук?

В західній культурі існує розповсюджене переконання, що відчуття не можна довільно змінювати і що емоції теж не піддаються зміні. Існує зв'язаний з цим міф про те, що будь-хто, хто може змінювати свої емоції - лицемір, пустишка, эгоїст або обманщик . В більшості культур є переконання, що однією з систем (зором, слухом або відчуттям) не можна управляти, але не всі вважають найбільш складним відчуття. Наприклад, тубільці Америки прославилися тим, що змінювали почуття і відчуття так же легко, як західні люди змінюють картинки або музиканти - звуки.

Для тубільців Америки видимі уявні картинки рівні видінням, посланими їх богами, а тому мають релігійне значення. Ритуали Танця Сонця і Іспити Баченням розроблені спеціально для того, щоб збільшити шанс побачити уявні картинки. Обидва ритуалу включають в себе доведення що присвячується до дискомфорту такого ступеня, що більшість західних людей вважає це неприйнятним. Для докорінних американців - з їхньою легкістю в управлінні відчуттями - контроль над болем, здійснюваний ними під час ритуалу, є засобом змістити їхню увагу і змінює стан їхнього розуму в достатньому ступені, щоб дозволити їм побачити картинки. Це працює тому, що робить неможливим нормальне використання їхньої системи ,що віддається перевагу (відчуттів), так що їм потрібно робити щось інше (бачити). Оскільки ритуал є релігійним або духовним, в їхній культурі прийнятно бачити картинки в такому контексті.

Західний еквівалент цьому - ринок "розвитку особистості", стрибки з мосту на гумці, наркотики і релігійні ритуали. Західні люди оцінюють гострі і релігійні переймання по інтенсивності відчуттів, що вони в цей момент зазнають. Дехто називає це емоціями... Але емоції складаються з картинок, звуків і відчуттів, просто найбільш переконливі з них (для західної людини) відчуття.

Спроможність почувати те, що хочеш, тоді, коли хочеш, - дуже корисний навик. Це визволяє нас від дорогого пошуку гострих відчуттів. Одного разу достатньо, щоб занести відчуття в особисту бібліотеку. Потім ми можемо змінити його, посилити, переробити будь-якими засобами, граючи картинками, звуками і відчуттями, з якими воно було зв'язане спочатку. Можна, навпаки, створити бібліотеку на порожньому місці, використовуючи привабливі елементи звичайних приємних переймань, збагачуючи і змішуючи їх по смаку. Робити це можна так, як описане вище, через картинки і звуки. Просто згадати приємний епізод і зробіть його більшим, яскравим, життєвим і, може трохи уповільнити. По мірі того, як ви будете працювати з відчуттями ізвикати до цього, робити це буде все легше, і ви навчитеся змінювати їх безпосередньо.

Наступний східець - буквальне управління емоціями. Є два простих засоби. Перший підходить для нейтралізації будь-якої незручної емоційної реакції. Якщо ви смієтесь на похороні, або плачете на роботі, або злитесь на неповинну людину, швидкий засіб нейтралізувати будь-яку з цих реакцій - відсуньте картинку далеко-далеко або зменшіть її до розмірів поштової марки. Ви завжди зможете потім повернутися до неї, незалежно від того,чи знаєте ви, що там намальоване. Зробіть її достатньо маленькою або достатньо далекою, і у більшості людей це знизить інтенсивність її впливу.

Щоб викликати певну емоційну реакцію, коли її немає, згадайте або уявіть випадок, що викликає таку реакцію, і зробіть більшу, яскраву і близьку картинку. Це визначально, коли вимагається подякувати потрібній людині за чудовий подарунок, або якщо потрібно створити каяття, коли ви розбили улюблену мамину вазу, яку ненавиділи багато років. Вам доводилось мріяти про терпимість, коли ви вчили дитину або тварину? Хотілось сказати "ні" так, щоб він зрозумів, що це серйозно? Знайдіть в пам'яті картинку, що володіє необхідною властивістю. Зробіть її великій, яскравою, життєвою - і потрібне почуття з'явиться.

Другий засіб керувати емоціями включає відчуття більш безпосередньо. Лесли Камерон-Бендлер приводить в своїй книзі "Заручник емоцій" сім змінних частин будь-який емоції. В них входять ритм, темп, інтенсивність, тимчасові рамки і особистазацікавленість. Камерон-Бендлер пропонує змінювати відчуття так же, як ми змінювали картинки в початку. Наприклад, у неспокою звичайно швидкий нерівний ритм, і він завжди відноситься до майбутнього. Якщо ви уповільнете ритм до рівних 120 ударів в хвилину, почуття зміниться і стане більш зручним. Якщо ви уявите, що знаходитися в майбутньому по відношенню до очікуваної події, неспокій загине. Згадайте, як ви хвилювались в останній раз, і як сприймаєте ту подію зараз, коли ви про неї згадуєте.

Вина і сором вимагають особистої зацікавленості. Вина трапляється, якщо ви пішли всупереч чиїмось цінностям, і вас це турбує. Сором трапляється, коли ви пішли всупереч власним цінностям, і немає більш важливої цінності, що виправдовує це. Якщо ви змінете часові рамки, не буде ані вини, ані сорому, оскільки ви ще нічого такого не зробили. Ви можете виявити, що зробили це навмисне, в такому випадку ви вчинили згідно зі своїм цінностям, або ж що ви помилились, а це трапляється, і на помилках вчаться. Наслідки можуть бути сумними, або невиправними, але можуть стати прийнятними. Інший вихід - зменшити інтенсивність і, можливо, змінити ритм на танцювальний. В будь-якій емоції, яку б ви хотіти змінити, візьміть найбільш помітну рису і змініть її. З'ясуйте, що відбудеться. Щоб посилити емоцію, візьміть її компонент і збільшіть його. Ви зможете самі створювати собі гострі відчуття!

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Альдер Херри. НЛП: Наука і мистецтво і досягнення досконалості: Самовчитель по НЛП/Пер. З англ. С. В. Коледы. - Мн: Изд. В. П. Ильїн, 1998. - 189с. [Harry Alder. Neurolinguistic programming/The New Art and Science of Getting What You Want. - N. Y., Macmilan Book, 1994.]

2. Бендлер Річард. Використайте свій мозок для зміни. Нейролінгвістичне програмування. - СПБ.: Ювента, 1994. - 168с. [Bandler Richard. Using your brain for a change. - Moab Utah: Real People Press, 1985.]

3. Бендлер Річард, Гріндер Джон. Вступний курс НЛП тренінгу. Січень 1978. [Bandler Richard, Grinder John. 1978.]

4. Бендлер Річард, Гріндер Джон. З лягушек - в принци. Нейро-лінгвістичне програмування. - Воронеж: НПО "модэк", 1994. - 240с. [Bandler Richard, Grinder John. Frog into princes. - Moab, Utah: Real People Press, 1979.]

5. Бендлер Річард, Гріндер Джон. Рефреймінг: орієнтація особистості з допомогою мовних стратегій. - Воронеж: НПО "модек", 1995. - 256с. [Bandler Richard, Grinder John. Reframing: Neuro-Linguistic Programming and the Transformation of Meaning. - Moab, Utah: Real People Press, 1982.]

6. Ділтс Роберт. Зміна переконань з допомогою НЛП. - М.: Незалежна фірма "Клас", 1997. - 192c. [Dilts Robert. Changing belief systems with NLP. - Cupertino: Meta Publication, 1990.]

7. Ділтс Роберт. Переконання. Шляхи до здоровя' і благополуччя. [Dilts Robert. Beliefs: Pathways to Wellbeing. - Moab, Utah: Real People Press, 1990.]

8. Ділтс Роберт, Халбом Тім, Сміт Сюзі. Зміна переконань. Психотехнології рівня НЛП-МАЙСТЕР. - М.: Незалежна асоціація психологів-практиків, 1997. - 192с. [1990].

9. Андреас Коніра, Андреас Стів. Змініть своє мислення - і скористайтесь результатами. Новітні субмодальні втручання НЛП.

PAGE

PAGE 25

Сторінки 1   2   3   4   5  
Коментарі до даного документу
Додати коментар