Вивчення роману О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”., Детальна інформація

Вивчення роману О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”.
Тип документу: Реферат
Сторінок: 14
Предмет: Література
Автор: фелікс
Розмір: 29.9
Скачувань: 5374
Урок 5

Тема: Трагічна доля Євгенія Онєгіна. Благородна простота характеру

Тетяни.

Мета: Показати учням на прикладі долі Євгенія, що людина не може бути

щасливою, якщо вона відірвана від народу, якщо в неї немає ясної

мети в житті.

Виховна мета: Показати любов поета до героїні, розкрити її духовне

багатство. На прикладі долі героїв навчити учнів сприймати реальніше

життя; розкрити почуття кохання, обов’язку, дружби , відданості.

Епіграф:

“Она ушла. Стоит Евгений,

Как будто громом поражен.

В такую бурю ощущений

Теперь он сердцем погружен!”



Хід уроку.

Відповідаючи на питання, чим спричинена трагічна доля кращих героїв роману, учні повинні підкреслити думку про бездіяльність тогочасної прогресивної молоді, про відрив її від народу. На уроці можна використовувати уривки із діафільму “Євгеній Онєгін”, грамзапис.

Потім проводимо бесіду:

- Чому Онєгін – “вільний, у розцвіті сил, серед блискучих перемог” – не був щасливий? Хто в цьому винен? Чому Онєгін не зміг порвати із вищим товариством? Чому охолоджене серце Онєгіна не чуло освідчення Тетяни, котре дихало таким коханням і щирістю? Пушкін залишає героя роману “в хвилину злу для нього”. Якби ви відповіли на питання, котре задає Бєлінський (ст. 8) : “ Що було з Онєгіним потім? Чи воскресило його бажання для нового, більш близького до людського страждання?” Під впливом яких подій змінився Онєгін? Як на вашу думку, ставиться Пушкін до героя? ( восьмий р. четверта гл. ). Що відрізняє Онєгіна від тих, хто його оточував? (“він жив і мріяв”). Що заважало Онєгіну стати борцем – громадянином? (скептицизм, не підкреслений ясним розумінням з ким і як потрібно боротися. Онєгін не вірить в можливість суспільних перемін в даних умовах).

- Що заважало Онєгіну зблизитися з такими людьми, як Каверін, Чаадаєв, Пушкін?

Вислухавши відповіді, вчитель скаже, що Пушкін показав людину в трагічну епоху розгрому декабризму.

Багата людина, дворянин, Онєгін ненавидить закони і мораль того класу, до якого він належить. “Молодость, здоровье, богатство, соединенное с умом, сердцем: чего бы, кажется, больше для жизни и счастья” – запитував. Бєлінський. Критик зрозумів, що всі страждання і переживання героя – знак великого суспільного пробудження. Значить, не все добре в російській державі, якщо діти керуючого класу відчувають важку ношу цього життя, шукають другу істину, другу правду, другі ідеали.

Вчитель самостійно розкриває ідейне значення образу Тетяни, використовуючи уривки із статті В.Г. Бєлінського. Потім проводиться самостійна робота: дев’ятикласникам пропонується визначити, як ставиться Пушкін до своєї героїні, підтвердити свою відповідь прикладами тексту ( ч. ІІІ, р – XXIV, XXV, XXXI, XXIV; ч. 8, р. XXII, XXVІI). Після перевірки самостійної роботи проводиться бесіда:

Як формувався характер Тетяни ?

Які риси характеру героїні проявляються у її коханні до Євгенія?

Порівняйте Онєгіна і Тетяну. Хто виграє від цього порівняння?

Чому? Чому Ольга забула Ленського скоріше, ніж Тетяна?

Чи залишилась Тетяна колишньою, вийшовши заміж?

Чому кохаючи Онєгіна, вона відвертається від нього?

Чи змінилась Тетяна?

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes