Методика вивчення творів різних жанрів, Детальна інформація

Методика вивчення творів різних жанрів
Тип документу: Реферат
Сторінок: 31
Предмет: Література
Автор:
Розмір: 55.3
Скачувань: 1450
а далі – клени і баси-дуби.

Вже мідь на сонці нетерпляче мружиться,

І надриває тишу нота перша,

І сиплеться за нею стільки звуків,

І звуки ті зливаються у ріки,

І мідна повінь вища, вища, вища –

Вже досягає серця (1, 45) ...

Отже, різноманітна за формами творчість В.Китайгодської свідчить про високу мистецьку культуру поетеси, про її шанобливе і дбайливе ставлення до слова.



Розділ ІІ

Вивчення поезії В. Китайгородської у школі

Пропонуємо розробку з української літератури (літературне краєзнавство) для 7 класу.

Тема: Оригінальний талант Віри Китайгородської – лірика (“Передмова”, “Пісня для матері”, “Солдатський лист”).

Мета: ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці, розгляд даних творів, визначення ідейно-тематичного змісту, художніх особливостей , виховання почуттів любові до рідного краю, до матері. Внаслідок опрацювання теми учні повинні усвідомити роль, місце і значення В. Китайгородської в сучасному літературному процесі.

Обладнання: фотоматеріали, виставка творів поетеси, карта Буковини, ксерокопії віршів (для кожного учня).

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

І. Перевірка домашнього завдання .

ІІ. Оголошення теми й мети уроку (запис на дошці).

Усім відомо, що жодна наука не зможе так точно вплинути на почуття людини, як мистецтво. Воно спроможне на все: зробити нас щасливими, уподібнити до птахів чи квітів, до самозречення , пробудити совість, наштовхнути на роздуми, навчити любити й ненавидіти, жаліти й бути нещасними... Таку силу має й поезія В. Китайгородської. Емоційна насиченість її творів, багатство образного мислення говорять про яскравий самобутній талант поетеси.

ІІІ. Запитуємо учнів матеріал про поетесу – сучасницю, який вона зібрала самостійно (таке завдання давалось попередньо). Вчитель доповнить повідомлення учнів або запропонує свою розповідь. Найважливіші дати і події занотовуться в зошит у вигляді хронологічної таблиці.

Головним напрямком у висвітлені життєвого й творчого шляху письменниці має бути не стільки загострення уваги окремих фактах біографії, скільки визначення місця В. Китайгородської в сучасному літературному процесі.

Розповідь про життя і творчість.

Віра Матвіївна Китайгородська народилась 5 грудня 1967 року в селі Нагорянах Кельменецького району (показати на карті Буковини місце знаходження його населеного пункту). Закінчила Кельменецьку середню школу, далі – філологічний факультет Чернівецького державного університету. Після закінчення вузу – на журналістській роботі працювала ореспондентом, редактором газети “Будівник”. Сьогодні – головний редактор газети “буковинське віче”. Член спілки письменників України.

Вірші почала писати ще з десяти років. Ще будучи ученицею, залучалась до участі в робіті республіканських семінарів початкуючих постів. Вже тоді авторитет журі схвалено відгуквалось про її вірші. Друкувалась поетеса в журналах “Дніпро”, “Жовтень” (тепер “Дзвін”), “Дзвінке джерело”, “Відлуння ” та інших виданнях.

У 1986 році В. Китайгородська видає збірку “Виноградна колиска”, яку добре сприйняв читач. Василь Фальварочний в попередньому слові до дебютної збірки автора оцінює її доробок і знання. Що молода поетеса вміє “чарувати й зачаровуватися, письмо її прозоро – чисте, дзвінке, тремтливе” (1,3). А критик Люда Федорочка так відгукується про твори: у віршах Китайгородської живі і відчуття навколишньої краси, і доховна розчиненість у ній – аж до спільності долі людини й природи, і потреба у щасті, а відтак - і воля до нього. Отож є і суспільно вагомий зміст, її поезія сприймається як світлий гімн душевному здоров’ю, природно-здоровим засадам буття (1,4).

У журналі “Жовтень” (1988, №5) М.Лазарук вміщує рецензію на книгу і зазначає, що “збірка вирізняється від дебютантів останніх літ. І не тому, що без роздумувань відкинула самоцільне експериментаторство, а за зразок взяла народну пісню. Вона вчилась у не не лише простоти і доступності змісту. Цого не можна не побачити не відзначити”(11.121). це дуже слушне зауваження, і на сьогоднішньому уроці ми спробуємо ці всі ознаки побачити, розглянувши окремі поезії.

У 1995 році виходить друга збірка В. Китайгородської “Сонце вночі”, про яку Тарас Шевчук сказав: “не версифікаторські забавки і штукарство, а розмаїтя потужна метафоричність, багато значуща символіка пропонують усю збірк, органічно поєднуються. Це не скопійований, а витворений оригінальною умовою і самобутнім талантом світ”(19,2).

ІV. Один з учнів читає напам’ять вірш “Передмова” (таке завдання давалось заздалегідь).

Передмова

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes